Ve středu 14. března ožijí Pardubice opět velkým svátkem klasické hudby. Tradiční festival Pardubické hudební jaro zahájí letos Česká filharmonie Smetanovým cyklem symfonických básní Má vlast pod vedením dirigenta Petra Altrichtera. Ještě předtím se však mohou diváci těšit na tzv. Prolog festivalu, na kterém vystoupí 4. března ve VČD Pardubice sopranistka Eva Urbanová v hlavní roli opery Bedřicha Smetany Libuše a 13. března proběhne v divadle K. Pippicha v Chrudimi opera G. Verdiho Rigoletto.
14. března v 19:00 hodin v Tipsport areně v Pardubicích odstartuje Slavnostním zahajovacím koncertem 40. ročník hudebního festivalu Pardubické hudební jaro. Na programu bude cyklus symfonických básní Bedřicha Smetany – Má vlast. Má vlast je národním symbolem, jaký nám závidí celý svět. Těžko si lze představit jiný, lepší, vhodnější způsob, jak hudebně oslavit století naší státnosti. Po dlouhých osmatřiceti letech přivítáme v Pardubicích Českou filharmonii, hudební těleso, které bylo s cyklem symfonických básní Má vlast bytostně spjato od počátku své existence. Za dirigentským pultem uvidíme předního českého dirigenta Petra Altrichtera, který v letech 1982 – 1989 umělecky působil v Pardubicích, kde vedl Komorní filharmonii Pardubice.
Petr Altrichter vystudoval na ostravské konzervatoři spolu s hrou na lesní roh i dirigování, ve kterém pokračoval na Janáčkově akademii múzických umění (JAMU) v Brně. Ještě během studií (v roce 1976) se zúčastnil světové dirigentské soutěže v Besançonu, kde obdržel druhou cenu a zvláštní cenu Francouzského svazu skladatelů. Tento úspěch se stal podnětem pro to, aby začal systematičtěji budovat svou dirigentskou kariéru. Mezi nejvýznamnější etapy jeho profesní dráhy patří jedenáctileté vedení Jihozápadní německé filharmonie v Kostnici, kde zastával funkci uměleckého ředitele a šéfdirigenta (1993-2004). V tomto období stál rovněž v čele Královského filharmonického orchestru v Liverpoolu (1997-2001), kam nastoupil po desetiletém působení českého kolegy Libora Peška. V lednu 2002 byl jmenován šéfdirigentem Filharmonie Brno. Pravidelně je zván k orchestrům po celém světě - spolupracoval např. s Berlínskými symfoniky, Londýnskými filharmoniky, Japonským symfonickým orchestrem, Krakovskou filharmonií, Milánským orchestrem, Symfonickým orchestrem v Rize, Symfonickým orchestrem RTL Luxembourg, Symfonickým orchestrem v Baden-Badenu, Orquesta Filarmonica de Gran Canaria atd. Hostoval na významných festivalech v Paříži, Madridu, Chicagu, Curychu, Salcburku, Vídni, Seville, St. Etienne, Avignonu, Palermu, Praze, Edinburku a v Aténách.
Česká filharmonie byla založena v roce 1896 a hned se stala nejvýznamnějším českým symfonickým orchestrem a již před 1. světovou válkou si na evropských scénách vybudovala značné renomé. Do historie orchestru se během sto dvaceti let jeho existence zapsala celá řada českých i zahraničních osobností. Historicky první koncert České filharmonie se konal 4. ledna 1896 v pražském Rudolfinu. Řídil ho sám Antonín Dvořák. Od té doby se za dirigentským pultíkem vystřídala celá řada významných šéfdirigentů. Za všechny jmenujme například Václava Talicha, Karla Ančerla, Václava Neumanna nebo Jiřího Bělohlávka. V Pardubicích se představí na slavnostním zahajovacím koncertě Pardubického hudebního jara pod vedením Petra Altrichtera.
Tomuto bezpochyby významnému zahajovacímu koncertu ale předcházejí další dva koncerty, které organizátoři Pardubického hudebního jara zařadili do tzv. Prologu festivalu. Dílo Bedřicha Smetany mohou zhlédnout diváci již 4. března 2018 od 19:00 hodin ve Východočeském divadle v Pardubicích. Na programu je operní představení Libuše v hlavní roli se sopranistkou Evou Urbanovou. Toto představení nám do Pardubic přiváží Operní soubor Divadla J. K. Tyla v Plzni. Operu řídí dirigent Oliver Dohnányi v režii Martina Otavy a Tomáše Pilaře.
Druhé operní představení proběhne v úterý 13. března od 19:00 hodin v chrudimském Divadle Karla Pippicha. Diváci se mohou těšit na jednu z nejslavnějších italských oper z pera slavného italského skladatele G. Verdiho – Rigoletto. Operní představení v podání Operního souboru divadla F. X. Šaldy Liberec proběhne pod dirigentskou taktovkou Martina Doubravského v režii Oldřicha Kříže.
Další koncerty, operní či baletní představení se uskuteční nejen v Pardubicích, ale také v dalších koncertních sálech a památkových objektech regionu. Představí se celá řada domácích i zahraničních špičkových umělců a souborů. Za všechny jmenujme například: Soubor Les Folies Francoises (Francie), Kateřinu Englichovou a Viléma Veverku, 4TET, Mischu Maiskeho, domácí Komorní orchstr Barocco sempre giovane, Vlachovo Kvarteto, Operní soubor Slezského divadla Opava nebo operního pěvce Štefana Margitu. Z naší pestré nabídky si vybere opravdu každý. Více informací naleznete na www.pardubickehudebnijaro.cz